دوستان عزیز می تونین تغییرات دریاچه ارومیه رو از ۲۵ سال پیش تا پارسال رو با حرکت موس به چپ و راست از لینک زیر ببینید:

http://www.lakeurmia.org

توجه: بیماران قلبی نبینند!!

دریاچه ارومیه - اول آبان ۱۳۹۰

نوشته شده توسط مهسا مولا در سه شنبه ۳ آبان۱۳۹۰ |
به قول استاد دهدشتیان که خیلی خیلی بهشون ارادت دارم اخبار محیط زیستی معمولا اخبار بدی هستند، پس همون بهتر که خبری نباشه! اما امروز که توی سایت سبز پرس یه چرخی میزدم، با وجود تعداد زیاد خبرهای تاسف بار، خبرهای خوبی هم به چشمم خورد! دو تا خبر که در مورد حیات وحش بود رو برای این پست انتخاب کردم:

 اولیش در مورد یک فک خزری ۲ ساله. قضیه از این قرار بود که توی شبه جزیره میانکاله یک فک میفته توی یک تور ماهیگیری ماهیهای خاویاری و بعد از اینکه این اتفاق گزارش داده میشه، گروه امداد و نجات پستانداران دریایی از راه می رسه و یک سری نمونه برداری ها روی این فک انجام میده و اونو توی دریا رها میکنه. توی این خبر اومده که توی ۱۰۰ سال گذشته حدود ۹۰٪ از جمعیت فک خزری که تنها پستاندار دریای خزر هم هست از بین رفته و الان چیزی حدود ۱۰۰ قلاده از این گونه وجود داره. در صورتی که صد سال پیش جمعیتش بیش از یک میلیون قلاده بوده.

دومین خبر مربوط میشه به ده ونک سمیرم (همون حول و حوشی که چند ماه قبل یک ماده خرس و دو توله اش رو به طرز وحشیانه ای کشتند و فیلمش رو با افتخار پخش کردند و از کشتن یک حیوان بیگناه احساس غرور کردند). خلاصه در اونجا یک جفت خرس از فرط تشنگی و گرسنگی به سمت یکی از باغهای میوه میان. خرس ماده هم توی استخر باغ که دیواره هاش ایزوگام بوده و لغزنده شده بوده گرفتار میشه و خرس نر با فاصله ی ۲۰۰ متری نعره می کشیده و بی تابی میکرده. اهالی که برای چیدن سیب، صبح زود به باغ اومده بودند اوضاع رو می بینن و با انداختن چوب در آب سعی میکنن راهی برای بیرون اومدن ماده خرس بوجود بیارن. بعد از دو ساعت تلاش بالاخره می تونن نجاتش بدن و این دو تا خرس قصه ی ما صحیح و سالم و احتمالا با خاطره ی خوب از "انسان" به آغوش طبیعت برگشتند. متن اصلی خبر اینجاست. راستی عکس اون بالا مربوط به این قضیه نیستا!! واسه تزیینه.

کاش می شد مسئولین از این دوستان خوب طبیعت تقدیر شایسته ای بکنند و تسهیلات ویژه ای بهشون بدن. من که واقعا به داشتن چنین هموطنهایی افتخار میکنم و براشون آرزوی سلامتی و تندرستی میکنم.

نوشته شده توسط مهسا مولا در شنبه ۳۰ مهر۱۳۹۰ |

مانگروها گياهان شورپسند هستند كه در معرض جزر و مد دريا در بستر خورها و اراضي مسطح گلي در خاكهاي سيلتي سنگين انتشار دارند . اين رويشها در هنگام مد در آب غوطه ور شده و در هنگام جزر چون جزاير زيبايي نمايان مي گردند . حوزه انتشار اين گونه در ايران در استان هرمزگان (بندر خمير، لافت، كولغان، بندر تياب ، سيريك و بندر جاسك) ودر سطح محدود در استانهاي سيستان و بلوچستان و بوشهرمي باشد .

 رويشگاهاي جنگلهاي مانگرو از جالبترين چهره هاي حياتي از نظر نوع و تنوع طبيعت زيستگاه مي باشد . اين رويشگاهها به سبب توليد و كربن گيري بالا، عمق كم آب، تابش نور خورشيد و اثرات زيانبخش كم موجهاي خروشان دريا، آرام بودن آب دريا، غناي مواد غذايي، جريان مناسب اكسيژن و مواد غذايي و بهره گيري انواع مختلف آبزيان از ساقه ها و ريشه هاي تنفسي اين درختان در هنگام طغيانهاي شديد دريا سبب شده است كه بسترجنگل محيط مناسبي براي زيستگاه اين موجودات باشد .

توليد چو ب به منظور سوخت و تهيه خمير كاغذ و كبريت سازي، تغذيه دام از شاخ و برگ درختان، تهيه ابريشم مصنوعي و پرورش زنبور عسل،حفاظت خاك مناطق ساحلي در مقابل موجهاي خروشان، نقش موثر در بقا حيات وحش و توليد كمي و كيفي فراورده هاي شيلاتي، زيستگاه عالي جهت نوزاد انواع ما هيها ، ميگوها و صدفهاي خوراكي و خرچنگها و نقش تفرجگاهي از ديگر فوائد اين جنگلها مي باشد. بعضی گونه ها نوعی مواد خام بسیار مقاوم تولید می کنند که علاوه بر استفاده ی آنها در صنایع چوب به شکل سنتی برای تهیه قند و الکل هم استفاده می شود.
مانگروها به عنوان ديواره يا سد جهت حفاظت از سواحل عمل مي كنند، به گونه اي كه همه ساله در دنيا بسياري از مانگروها به دليل نقش حفاظتي خود از بين مي روند . در مناطقي كه شدت امواج و توفانهاي دريايي زياد است قسمت اعظم جنگلها به مرور از شكل افتاده و دچار ضعف و كاستي مي شوند . براي رفع اين مشكل مي توان هر ساله به كشت گونه هاي مانگرو اقدام كرد، تا هم از سواحل بطور دايم حفاظت نمود و هم به توسعه جنگل كمك كرد . گونه اوسينا ( گونه غالب استان هرمزگان ) جهت حفاظت سواحل در زمره بهترينها به شمار مي رود . زيرا بدليل وجود ريشه هاي هوايي استقراركافي دارند و در برابر نمك زياد نيز مقاوم هستند. مانگروهايي كه كوتاه هستند به صورت درختچه مي باشند و جهت جلوگيري از تخريب سواحل به كار مي روند، مانگرو ها ميزان فرسايش را در سواحل با شكستن نيروي امواج كم مي كنند و انرژي حاصل از امواج را در منطقه پخش ميكنند . در خورها، درختچه ها بتدريج سيلتها را ته نشين مي كنند و سطوح ساحل را ثابت نگاه مي دارند . كاشت جنگلهاي انبوه به مثابه ديواره هايي است كه ساحل را از هجوم امواج و توفانها محافظت مي كنند.

عوامل تخريب اين جنگل ها در گذشته بومي بود. مردم سر شاخه ها را براي تهيه غذاي دام هايشان قطع يا براي سوخت از آنها استفاده مي کردند. اما اکنون توسعه صنعتي عامل اصلي تخريب مانگروها است. توسعه اسکله ها، ترابري دريايي، احداث مناطق پرورش ميگو و ساير آبزيان، رها کردن پساب صنعتي و کشاورزي را مي توان از عوامل اصلي مرگ جنگل هاي مانگرو عنوان کرد.» جنگل هاي مانگرو براي ادامه حيات به 10 درصد آب شيرين نياز دارند که اين آب از طريق رودخانه ها يا باران به آنها مي رسد. اما اکنون روي بسياري از رودخانه هايي که به اين جنگل ها مي رسد سد زده شده يا جاده يي ساخته شده است که مي توان به خشک شدن جنگل هاي حرا در عسلويه بوشهر بر اثر جاده سازي اشاره کرد. همچنين در خور آذيني رفت و آمد لنج ها موج هاي بزرگي در اين منطقه ايجاد مي کند که باعث از بين رفتن رسوب روي درختان و ريشه هاي آنان مي شود و اين منجر به تخريب درختان و مرگ تخم هاي آبزيان منطقه مي شود.

منابع:www.civilica.com - www.harkas1367.blogfa.com

 

نوشته شده توسط زهرا عمونبی در پنجشنبه ۳۰ دی۱۳۸۹ |
درپایان هفته ی محیط زیست نتایج زیر به عنوان عوامل اصلی تخریب کره ی زمین اعلام شد :

۱. تخریب لایه اوزون

۲. گرمایش جهانی

۳. نابودی تنوع زیستی

اینارو که میدونیم !!! راه حل ؟؟؟

 

 

نوشته شده توسط مونا بختیاری در چهارشنبه ۲۶ خرداد۱۳۸۹ |
کمک روسیه به ایران در مورد دریاچه ارومیه 

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در هفته محیط زیست گفت:‌ دولت روسيه قرار است در زمينه باروركردن ابرها به ايران كمك كند تا مناطقي مانند درياچه اروميه و ساير تالاب ها كه از كم آبي در رنج هستند،‌ نجات پيدا كنند.

با توجه به تكنولوژي پيش‌بيني تگرگ و توانايي روس‌ها در جلوگيري از بارش تگرگ، قرار است اين كشور از خسارت‌هاي ناشي از تخريب سرشاخه‌هاي درختان در اثر ريزش تگرگ نيز به ايران ياري برساند.  ؟؟؟؟!!!!)   

 به هر حال اول باید روی هر پیشنهادی فکر کرد و اثرات زیست محیطی آن طرح رو سنجید , که خدائی نکرده بعد از اینکه تو یک زمینه نتیجه گرفتیم یه دفعه به خودمون نیایم ببینیم ۱۰۰ جای دیگه خراب شده!!!! ایران هنوز جواب قطعی نداده و روسیه هم هنوز مشخص نکرده در قبال این کمک از ایران چی میخواد؟؟؟ دوباره پلنگ یا شایدم دریاچه رو ؟؟؟!!!!

به امیدوار روزی که با تدبیر درست دوباره این اکوسیستم را مثل قبل ببینیم .

         


نوشته شده توسط مونا بختیاری در پنجشنبه ۲۰ خرداد۱۳۸۹ |
ارزش هاي زيست محيطي جنگل

(دكتر محمدرضا مروي مهاجر

استاد دانشكده منابع طبيعي دانشگاه تهران)


جنگلها به عنوان يكي از مهمترين سامانه هاي حيات بخش بشر جايگاه انكارناپذيري در تامين رفاه ، آسايش و سعادتمندي جوامع بشري دارند.
وجود ارزش هاي متعدد و متنوع اقتصادي و زيست محيطي در پيكره اين منابع ارزشمند الهي ، تكيه گاه مطمئن و استواري براي تداوم و ارتقاي زيست جانوران به ويژه انسان و متضمن شكوفايي حيات جوامع بشري و توسعه پايدار است.
جنگلهاي واقع در اراضي جلگه اي ، ميان بند و ارتفاعات فوقاني حوضه هاي آبخيز با تنظيم جريانهاي آبي ، جلوگيري از فرسايش آب، ، باد ،خاك و طغيان رودخانه ها ، افزايش عمر مفيد مخازن آبي و سدها تعديل آب و هواي محيط وتامين آب مورد نياز اراضي كشاورزي ، پشتوانه اي مطمئن براي زمين هاي كشاورزي واقع در دشت هاي مشرف به حوضه هاي آبخيز به شمار مي آيند و در افزايش توليد و ارتقاي كيفي محصولات كشاورزي در واحد سطح تاثير به سزايي دارند.
اراضي جنگلي به دليل ريشه دواندن گياهان و درختان و فعاليت ميكروارگانسيم هاي موجود در جنگلها ، موجب نفوذ نزولات آسماني درخاك و ذخيره اين نزولات مي شوند به طوري كه هر هكتار جنگل قادر به ذخيره سازي 500 تا 2 هزار متر مكعب آب است. ضمن اين كه زمان نفوذ يك ليتر آب در جنگل حدود 7 دقيقه و در اراضي كشاورزي 46 دقيقه است در حالي كه در مناطق غير جنگلي اين زمان به حدود 4 ساعت افزايش مي يابد.
به عبارتي توان نفوذ پذيري نزولات در خاك هاي جنگلي 40 برابر بيشتر از اراضي غير جنگلي است. پوشش هاي گياهي به ويژه درختان در كاهش آلودگي هواي ناشي از سوخت واحدهاي صنعتي ، خودروها ومنازل تاثير به سزايي دارند. جنگلها از مصرف كنندگان عمده دي اكسيد كربن ناشي از سوختهاي ياد شده هستند.


جنگل ارسباران


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مونا بختیاری در شنبه ۱۵ خرداد۱۳۸۹ |
هفته ی گذشته هفته ی پرمشغله ای برای من بود و با اینکه هر روز به این دنیای مجازی سرکی می کشیدم اما متاسفانه فرصتی برای نوشتن نمی یافتم. دوستان دیگر هم که...!!!
البته پس از عدم استقبال پست قبلی توسط دوستان، کمی از شور و شوق بنده جهت نوشتن کاسته شد که جای تامل دارد!!!!!!!!!

اما الان ، بله دقیقا همین الان خبر خوشحال کننده ای را در سایت ایرن خواندم که بسیار مرا خوشحال کرد امیدوارم شما هم از خواندن این خبر خوشحال شوید و امیدوارم که این دستگاه خریداری شده گام مثبتی در جهت کاهش آلودگی هوای شهرهای کشورمان باشد.

ايرن- محمد محمد پور: براي اولين بار در کشور طرح سنجش ميزان آلايندگي خودروهاي در حال تردد در کشور برگزار مي شود.

به گزارش خبرگزاري مستقل محيط زيست ايران بر اساس اين طرح مي توان به طور دقيق ميزان آلايندگي انواع خودرو را مشخص و آلاينده ترين خودروها را معرفي کرد.
به گفته مهندس نوروزي ، دستگاههاي مورد نياز براي انجام اين تست خريداري شده است. او به خبرگزاري مستقل محيط زيست ايران مي گويد:« اجراي اين طرح بر عهده شرکت کنترل کيفيت هواي تهران است.»

تا پيش از اين ميزان آلايندگي خودروها بر اساس سن يا کارکرد آنها مشخص مي شد ويا در مراکز کنترل کيفيت ميزان آلايندگي خودروها را در حالت درجا تعيين مي کردند.
تعيين ميزان آلايندگي خودروها در حال تردد در حالي براي اولين بار ايران رخ مي دهد که اين طرح سالهاست در بسياري از کشورهاي دنيا اجرا مي شود.
قرار است تست ميزان آلايندگي خودروهاي در حال حرکت بر روي تمام خودروهاي موجود در شهر تهران انجام شود تا ميزان آلايندگي هر نوع از خودروها مشخص شود.

امیدوارم آلایندگی خودروها صرفا "مشخص" نشود و خودروهایی که آلودگی زیاد تولید می کنند توقیف شوند. یعنی می شود دیگر در خیابانها خودروهایی که دود آنها آدم را خفه می کند نبینیم؟ چقدر همیشه دوست داشتم با راننده خودروهای آلوده کننده دست به یقه شوم حیف که نمی شد...

امیدوارم امیدوارم امیدوار!!! شرکت کنترل کیفیت هوا! کاری کنید!!!

نوشته شده توسط مهسا مولا در چهارشنبه ۱۲ خرداد۱۳۸۹ |

 

شهرداری تهران برگزار می كند

مسابقه‌ی عكس و فيلم تلفن همراه

محورها:
هوا و آلاينده‌های هوا – خودروها – صنايع آب – آلودگی آبهای سطحی – فاضلاب – قنات – پسماند – زباله‌های شهری و جمع آوری آن – ترافيك – حمل و نقل عمومی و مزايای آن – فضای سبز بوستان ها – معابر و سلامت روان

شركت برای عموم آزاد است. مهلت ارسال آثار تا 20 خرداد 1389

دوستان هم دانشگاهی مي توانند آثار خود را روی يك عدد DVD ريخته و با مشخصات خود (نام و نام خانوادگی و شماره موبايل و تاریخ و محل فیلمبرداری) تا 20 خرداد به خانم مهسا مولا (ورودی 87) تحويل دهند تا به نمايندگی تحويل داده شود. طول فيلم می بايست بين 1 الی 5 دقيقه باشد.

نوشته شده توسط >> مدیریت << در دوشنبه ۳ خرداد۱۳۸۹ |
یه خبری الان توی سایت سبز پرس می خوندم که به نظرم جالب اومد. خبر هم اینه:
دارند برای مبارزه ی بیولوژیک با آفت های مکنده ی گیاهی (مثل شته) توی بوستان گفت و گو ۱۰ سطل کفشدوزک که توسط بخش خصوصی پرورش داده شده رو رها سازی می کنند و اگه موفقیت آمیز بود توی کل پارکها اجراش می کنند.

من کلا از حشرات خوشم نمیاد ولی استثنائا کفشدوزک ها رو خیلی دوست دارم. روش خوبیه اگه قرار باشه از سموم شیمیایی استفاده نکنند اما باید خیلی مراقب بود که خوشی نزنه زیر دل این کفشدوزکها و جمعیتشون اونقدری زیاد نشه که خودشون تبدیل به آفت بشن. یعنی دشمن بیولوژیک کفشدوزکها هم باید رها سازی شوند. ولی ۱۰ سطل هم زیاده ها! البته بستگی به اندازه ی سطلش داره.

نوشته شده توسط مهسا مولا در شنبه ۲۵ اردیبهشت۱۳۸۹ |
حادثه ی شکستن مخزن مواد باطله ی معدن مس در نزدیکی اهر را به خاطر دارید؟ حادثه ای که در ۱۶ اردیبهشت رخ داد. سبز پرس چند روز پس از این حادثه نوشت:

پس از گذشت شش روز از حادثه شکستن مخزن مواد باطله معدن مس مزرعه و آلودگی شدید رودخانه اهر چای، گروه کارشناسی رفع آلودگی در محل حاضر شده اند و سعی دارند مسیر این رودخانه را با احداث سدی موقتی مسدود کنند.

بیوک رئیسی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، از تشکیل گروه امداد و نجات متشکل از نیروی انتظامی، اداره های کل راه و ترابری، شیلات، محیط زیست و منابع طبیعی خبر داد و گفت: این تیم قصد دارد تا با استفاده از ماشین آلات مکانیکی نسبت به احداث سدی موقتی برای مسدود کردن مسیر رودخانه اقدام کند تا آلودگی به پایین دست نفوذ نکند.

او درباره ابعاد آلودگی گفت: خوشبختانه به دلیل بارندگی های اخیر، دبی رودخانه زیاد است و آلودگی رودخانه رقیق است که مشکلی جدی را ایجاد نمی کند. با این حال تیم کارشناسی بررسی خسارات در حال محاسبه خسارت های وارد شده به اهالی و زمین های اطراف رودخانه اهر چای هستند.

به گفته رئیسی، تا کنون لاشه ماهی های مسموم در رودخانه پیدا نشده است و اداره کل شیلات آذربایجان غربی در حال بررسی آبزیان اهرچای است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی تصریح کرد: تنها 15 تا 20 درصد از مواد موجود در مخزن باطله معدن تخلیه شده که درصد خیلی کمی از آن را عناصر سنگین مانند جیوه، کادمیم و آرسنیک تشکیل داده اند. با آزمایش های صورت گرفته معلوم شده که این مواد باطله حاوی 33 درصد آهن، 63 درصد سیلیس و درصد بسیار کمی مس بوده است.

معدن مس مزرعه از سال 1339 فعالیت خود را آغاز کرده است اما در سال های اخیر مدیران آن به رغم هشدارهای کارشناسان محیط زیست، نسبت به رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی بی توجهی نشان داده اند.

منبع: سبز پرس

این هم یک عکس که از کتاب "اطلس گیتاشناسی استانهای ایران" انداختم. موقعیت این رودخانه ها در آن با رنگ صورتی مشخص شده:

رود اهرچاي و رود ارس

راستی!! جشنواره ی تنوع زیستی موزه ی حیات وحش دارآباد یادتون نره! ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت.

نوشته شده توسط مهسا مولا در چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت۱۳۸۹ |
کلاغ های هندی که از چند سال پیش به جزیره خارک مهاجرت کرده بودند، با افزوده شدن بر تعدادشان، تبدیل به شکارچیان بچه آهوها در این منطقه شده اند.

 به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران یک کارشناس محیط زیست در این باره گفت: «در حال حاضر حدود 6 هزار کلاغ هندی در جزیره خارک زندگی می کنند و با حمله به بچه آهو آن ها را از بین برده و تبدیل به یکی از مشکلات این منطقه شده اند.»
به گفته بهروز دهزاد این کلاغ ها دارای بدن کشیده تر نسبت به کلاغ های ایران هستند، جثه کوچکتر و نوک محکمتری دارند.
این کلاغ ها بسیار مهاجم و خطرناک هستند و از هند به ایران آمده اند. البته دهزاد اشاره می کند که درباره منشأ و علت مهاجرت این کلاغ ها هنوز اطلاعاتی به دست نیامده است.
کلاغ های هندی که حتی برای تأسیسات نفتی این منطقه نیز مشکل ساز شده اند، با زاد و ولد زیاد، تعدادشان افزایش پیدا کرده و با توجه به حالت تهاجمی که دارند به بچه آهوها حمله کرده و آن ها را از بین می برند.
بهروز دهزاد در مورد آهوهای موجود در جزیره خارک توضیح می دهد: «چند سال پیش حدود 40 آهو را به جزیره خارک منتقل کردیم و این حرکت نتیجه خوبی نیز به دنبال داشت و نسل آهوهای این منطقه بیشتر شد. »
اما درحال حاضر بچه های این آهوها در معرض خطر هستند و با افزایش مرگ بچه آهو در این منطقه، احتمال انقراض آن ها وجود دارد.

منبع :خبر گزاری مستقل محیط زیست

نوشته شده توسط زهرا عمونبی در یکشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۸۹ |
به گزارش سبزپرس، روز پنج شنبه 16 اردیبهشت ماه مخزن مواد باطله معدن مس مزرعه در نزدیکی اهر شکست و حجم عظیمی از مواد آلوده به فلزات سنگین و اسید به رودخانه اهر وارد شد. 
گفته می شود که این مخزن گنجایش نگهداری حدود یک میلیون متر مکعب مواد باطله را در خود دارد. 
یک منبع آگاه در این باره به خبرنگار ما گفت: این معدن از زمان تاسیس تا کنون به هیچ وجه به هشدارهای محیط زیست توجهی نشان نمی داده و در دوره جدید هم مسئولان اداره محیط زیست آذربایجان شرقی به بهانه «تعامل با دستگاه های دیگر» توجه چندانی به آلایندگی این معدن نشان نداده اند. 
این منبع اضافه کرد: بی توجهی های محیط زیست به این واحد باعث شد تا در نهایت اتفاق فاجعه آمیز افتاد و دیواره مخزن شکست. مواد داخل مخزن به رود اهر سرازیر شده و اگر جلوی پیشروی این مواد در رودخانه گرفته نشود، این مواد خطرناک به رود ارس خواهد رسید. 
به گفته این منبع، در این مخزن ضایعات فرایند تغلیظ مس نگهداری می شده که محتوی فلزات سنگین و مواد اسیدی است. 
در مسیر رودخانه اهر و ارس، ده ها روستا قرار دارند که آب مورد نیاز کشاورزی و دامپروری خود را مستقیماً از این رودخانه تامین می کنند. 
از سوی دیگر این منطقه دارای طبیعتی منحصر به فرد است که ورود این مواد خطرناک باعث نابودی پوشش گیاهی و جانوری حاشیه رودخانه خواهد شد. 
درصورت نفوذ این آلاینده ها به رود ارس، این حادثه، ابعاد فاجعه باری به خود خواهد گرفت که کشورهای همسایه شمال غربی ایران را نیز درگیر خواهد کرد.

منبع: پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران (سبز پرس)

کسی می دونه توی چنین شرایطی باید چه کار کرد؟ نظر بدید حتما.

نوشته شده توسط مهسا مولا در شنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۸۹ |

هشدار جدي محیط زیست به خودروسازان

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خودروسازان باید امسال یورو 3 دریافت ، و دو سال بعد یورو 4 را پاس کنند . ( محمدی زاده اشاره ای به نام خودرو هائی که زیر خط استاندارد هستند،نکرد)

مهلت آنها حداکثر سه ماه خواهد بود و او به خودروسازان هشدار داد در صورتی که در مهلت داده شده خودروهای خود را با استانداردهای زیست محیطی منطبق نکنند خط تولید آنها متوقف خواهد شد.

 او افزود :ایران تا سال ۸۲ هیچ استانداردی در تولید خودرو نداشت این در حالی است که در اروپا 40 سال است خط  تولید استاندارد دارد .

منبع :www.fardanews.com

 

((امیدوارم این سخت گیری ها نتیجه ی عکس ندهد چون خودرو سازی که یک عمر نتوانسته با استاندارد جهانی، خودرو تولید کند،خیلی دور از ذهن است که در مدت ۳ ماه و ۲ سال و...به ایده آل جهانی برسد. امیدوارم این فشارها روی بازار داخلی خودرو های ایرانی تاثیر نگذارد و  باعث استقبال بیشتر مردم از خودروهای "وارداتی" اماراتی نشود چون این خودرو هاشاید کیفیت خوبی داشته باشند ولی مقدار مواد سمی بیشتری بعد از سوختن وارد هوا میکنند.بدین صورت سرمایه ای که میشود در راه آبادانی و جبران اثرات مخرب خودرو های داخلی بر محیط زیست صرف کرد جای دیگر میرود و دوباره آلودگی نصیب ما می شود و ..................آنوقت شاید دیدن آسمان ابی با ابر های سفید به آرزوئی دست نیافتنی تبدیل شود. ))

 

نوشته شده توسط مونا بختیاری در جمعه ۱۷ اردیبهشت۱۳۸۹ |

باز هم خلیج فارس

ایسنا: در پي توزيع كتابي با عنوان جعلي خليج عربي در بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، فرمانده انتظامي تهران بزرگ از جمع‌آوري اين كتاب و پلمپ غرفه توزيع كننده آن خبر داد.

سردار حسين ساجدي‌نيا ـ فرمانده انتظامي تهران بزرگ ـ عصر پنج‌شنبه با حضور در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران افزود: ماموران پليس انتظامي نامحسوس تهران كه در حين گشت‌زني در نمايشگاه كتاب بودند متوجه توزيع كتابي با عنوان «موسوعه الخليج العربي» شدند كه اين كتاب در غرفه مصر در حال توزيع بود.

وي افزود: به محض اطلاع ماموران با هماهنگي مسوولان اجرايي و قضايي مستقر در نمايشگاه موضوع مورد پيگيري قرار گرفت و غرفه مذكور پلمپ و كتاب‌هاي توزيع شده جمع‌آوري شد.

منبع :رجا نیوز

نوشته شده توسط زهرا عمونبی در جمعه ۱۷ اردیبهشت۱۳۸۹ |
ارتفاع آب دریاچه ارومیه بیش از 50 سانتی متر افزایش یافته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی به واحد مرکزی خبر گفت : درپی افزایش 20 درصدی بارندگی های امسال در استان ، رطوبت ، ارتفاع و سطح آب دریاچه ارومیه وضع مطلوبی دارد .

عباس نژاد افزود : این بارندگی ها بر جزایر دریاچه ارومیه نیز تاثیر خوبی داشته به طوریکه علوفه و آب مورد نیاز حیات وحش این جزایر تامین شده است و ارتباط جزایری که به علت خشکسالی به هم وصل شده بودند دوباره قطع و امکان خروج حیوانات از آنها کمتر شده است .

وی با اشاره به تبدیل 100 هزار هکتار از زمین های حاشیه دریاچه ارومیه به شوره زار گفت : این زمین ها اکنون از نمناکی خوبی برخوردار است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود : بارور کردن ابرها ، افزایش بازده آبیاری ، اصلاح الگوی کشت در حوزه زیست بوم و تامین سالانه 3 میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز این دریاچه از مهمترین مصوبات دور سوم سفرهای استانی هیات دولت برای احیای دریاچه ارومیه بود .

عباس نژاد افزود : آب سطح دریاچه ارومیه اکنون 2 متر از تراز نرمال زیست بوم پایین تر است .

منبع: تابناک

فکر می کنم چند روز پیش مصاحبه ی تلویزیونی این خبر از صدا و سیما پخش شد. ولی به نظر من دریاچه ی ارومیه هیچوقت مثل قبل نخواهد شد. نظر شما چیه؟

نوشته شده توسط مهسا مولا در جمعه ۱۷ اردیبهشت۱۳۸۹ |
رتبه مصرف انرژی ایران در دنیا از 13 به 10 رسید.

ایرن - معاون وزیر نفت در امور مهندسی و ساخت داخل از افزایش میزان مصرف انرژی در کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران، محمود محمد نژاد که در سومین همایش سراسری بهداشت، امنیت و محیط زیست (HSE) وزارت نفت در تبریز در روزهای یکشنبه و دوشنبه (یازدهم و دوازدهم اردیبهشت) شرکت کرده بود، در ادامه افزود:  کشور ایران هم اکنون در زمینه مصرف انرژی جزء 10 کشور نخست جهان است.وی گفت: این آمار بسیار خطرناک است، زیرا تا پنج سال گذشته کشورمان جزء 13 کشور مصرف کننده بالای انرژی در دنیا بوده است.

محمدنژاد یادآور شد: کشور ما عضو پیمان «کیوتو» است و کشورهای عضو این پیمان باید برای کاهش گازهای گلخانه ای تلاش کنند.
این اظهارات محمدنژاد در حالی بیان می شود که ایران با توجه به تعهد خود به پروتکل کیوتو درقبال کاهش تولید گازهای گلخانه ای صنایع کشور، هنوز توفیق چندانی در این رابطه به دست نیاورده است و علی رغم خبرهای خوش مسوولان و سخنوران همایش اچ.اس.یی در تبریز، نه تنها بخشی از تعهدات این مهم هنوز محقق نشده و ایران از مزایای عضویت در این پیمان نامه بهره مند نشده است، بلکه حضور در کیوتو برای کشورمان در حال تبدیل شدن به تهدید است.

اینم از نتیجه تعهدات ایران به پیمان کیوتو

منبع:خبرگزاری مستقل محیط زیست

نوشته شده توسط زهرا عمونبی در پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۸۹ |
چند قلاده پلنگ در منطقه "گزان"ايرانشهر ديده شده اند

طي گزارشي از روابط عمومي محيط زيست استان سيستان و بلوچستان ،رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان ايرانشهر اعلام کرد:در طي چند روز گذشته محيط بانان و مأمورين اجرايي اداره کل حفاظت محيط زيست شهرستان ايرانشهر موفق به مشاهده علائم حضور چند قلاده پلنگ در مناطق اين شهرستان شدند.

منبع:www.iren.ir

نوشته شده توسط مونا بختیاری در سه شنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۸۹ |
گوگل "خلیج فارس" را تجزیه کرد!! 
 
"گوگل ارث" Google earth در اقدامی عجیب برای جلب نظر هم زمان ایرانیان و اعراب، خلیج فارس را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرد.!!!!!
بر این اساس خلیج فارس جنوبی را با واژه مجعولarabian gulf و خلیج فارس شمالی را  persian gulf نامیده است.
گفتنی است مترجم گوگل خلیج فارس را صرفا gulf ترجمه می کند.
منبع:www.tabnak.ir
 
" معلومه گوگل و خیلی های دیگه هنوز توجیه نشدن که خلیج فارس فقط و فقط برای ایرانه و ایران کاملا مستدل و با مدرک این قضیه رو اثبات کرده.واقعا این همه تلاش بی خودی برای چیه؟؟ اول اینکه این موضوع به گوگل به عنوان یک موتور جستجو گر هیچ ربطی نداره چه برسه به اینکه بخواد  بین ما و اعراب میانداری هم بکنه! خدائی حقشه به جای گوگل بهش بگیم گاگول!!!!"
           زنده باد خلیج همیشه فارس(از شمال تا جنوب)
 

نوشته شده توسط مونا بختیاری در دوشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۸۹ |

 ارديبهشت ماه امسال به عنوان روز ملي پرندگان نام گذاري شد.

 

به گزارش خبرگزاري محيط زيست ايران، همچنين در اين روز (18 ارديبهشت) همايشي به همين مناسبت در کاخ سعد آباد برگزار مي شود.
از آنجا که اين روز همزمان با روز جهاني پرندگان در دنيا است، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تصميم گرفته است، با توجه به گونه هاي زياد پرندگان و وجود پرنده بيني در ايران، اين روز را به ثبت ملي برساند.
مشاور معاون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و مسئول کميته ملي طبيعت با اعلام اين خبر گفت: « به مناسبت اين روز جشنواره اي در کاخ سعد آباد برگزار خواهد شد.»
به گفته محمدعلي فياضي «جشنواره ملي پرنده بيني» نوعي فرهنگ سازي و اطلاع رساني براي مردم است که در دو بخش برگزار مي شود.
بخش اول اين جشنواره به شاخه هاي مختلف طبيعت گردي، گونه هاي مختلف پرندگان، برگزاري نمايشگاه عکس، معرفي آثار شاعران و نويسندگاني که در آثار ادبي خود به پرندگان اشاره کرده‌اند، اختصاص دارد و بخش دوم که از بعد از ظهر شروع مي شود به صورت تخصصي تر به بحث‌هاي آموزشي در حوزه محيط زيست مي‌پردازد و اساتيد اين رشته در اين مورد صحبت خواهند کرد.
فياضي در مورد اين جشنواره گفت: «پس از پايان اين مراسم به مراجعه کنندگاني که در هر دو بخش حضور داشته باشند، گواهينامه پايان دوره مي دهيم.»
به گفته او روز بعد از برگزاري همايش نيز سفري ويژه خبرنگاران حوزه محيط زيست ترتيب داده شده که از تالاب ميقات در اراک بازديد کنند.
اين مسئول کميته ملي سازمان ميراث با اشاره به بحث پرنده نگري در دنيا گفت: «در بسياري کشورهاي اروپايي بيش از طرفداران فوتبال پرند‌ه‌نگر وجود دارد، درحاليکه تنها 600 نوع پرنده در اروپاست، حال بايد پرسيد ايران با وجود 517 گونه پرنده در کشور چه سهمي از پرنده بيني را دارد؟»
فياضي همچينين ادامه داد: «گونه هاي مختلف پرنده در ايران وجود دارد و ما در کوه ها، کوير، دره و درياي خود يا هر نقطه اي از ايران که قدم مي گذاريم پرندگان ويژه آن منطقه مي بينيم پس بايد در مورد آن ها اطلاع رساني کنيم.»

منبع :خبرگذاری مستقل محیط زیست

نوشته شده توسط زهرا عمونبی در دوشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۸۹ |
به گزارش سبزپرس، این جشنواره به مناسبت اول خرداد (22 می) روز جهانی تنوع زیستی و با همکاری شهرداری منطقه 1 تهران، موزه حیات وحش دارآباد و جمعی از تشکل های غیردولتی حامی محیط زیست برگزار می شود.

مراسم افتتاحیه این جشنواره، روز چهارشنبه 29 اردیبهشت در سالن اجتماعات موزه حیات وحش دارآباد برگزار خواهد شد که قرار است در این مراسم از چند تن از چهره های علمی در حوزه علوم محیط زیست و حیات وحش تقدیر به عمل آید.
ایستگاه نقاشی، جشن بادبادک ها، موسیقی و نمایش کودکان بخشی از برنامه های این جشنواره دو روزه است.

علاوه بر این سازمان های غیردولتی فعال در حوزه حیات وحش و تنوع زیستی نیز در این جشنواره غرفه خواهند داشت تا فعالیت های خود را به بازدید کنندگان معرفی کنند.
این سازمان های غیردولتی، به صورت مشارکتی و با همکاری موزه حیات وحش دارآباد، برگزاری این جشنواره را برعهده گرفته اند.

یکی از اهمیت های برگزاری چنین جشنواره ای، نامگذاری سال 2010 میلادی به عنوان سال جهانی تنوع زیستی است. اهمیت این سال باعث شده تا گروه برگزار کننده این مراسم، چند تن از سفیران کشورهای خارجی حاضر در ایران را نیز به این جشنواره دعوت کنند.

منبع: پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران (سبز پرس)

نوشته شده توسط مهسا مولا در جمعه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۹ |

به گزارش خبرگزاري مستقل محيط زيست ايران،

مهندس شعبان اسدي مدير کل حفاظت و حمايت منابع طبيعي با بيان اين مطلب افزود: آمارها نشان مي دهد که ميانگين بارش در ايران يک سوم ميانگين بارش جهاني و زير 250 ميليمتراست و ميزان تبخير نيز3 برابرميانگين جهاني است. برهمين اساس ميزان بارش در کشور بسيار کم است. يعني همين دو عدد را در هم ضرب کنيم متوجه مي شويم که در بحران قرار داريم.
وي ادامه داد: همچنين آمارها مي افزايد که ميانگين سرانه جنگل براي هر نفر در دنيا 8/0 است که همين ميانگين در ايران کمتر از 2/0 در ايران براي هر نفر است. يعني از اين لحاظ هم کشور ما کشور فقيري است.
اسدي افزود: به همين دليل در صدر برنامه هاي سازمان جنگلها حفاظت از عرصه هاي منابع طبيعي است. يعني در ابتدا بايد به حفاظت از داشته هايمان بپردازيم.
نوشته شده توسط آریانا در پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ |
واحد محيط زيست منطقه22 براي نخستين بار از تابلوهاي تبليغاتي دوستدار محيط زيست ، قابل بازيافت و با کمترين ميزان انتشار آلاينده هاي زيست محيطي استفاده کرد

 الهام رمضانعلي مدير واحد محيط زيست منطقه۲۲ با اعلام اين خبر گفت: از ابتداي سال ۸۹ تابلوهاي تبليغاتي با جنس پلي کربنات که دوستدار محيط زيست ، قابل بازيافت و با کمترين ميزان انتشار آلاينده‌هاي زيست محيطي‌اند ، با موضوعات مرتبط با زيبايي و پاکيزگي محيط زيست شهري و در راستاي اشاعه فرهنگ زيست محيطي در ايستگاه مترو وردآورد نصب شدند که گامي ديگر در جهت ارتقاي شاخص ها و پارامتر هاي زيست محيطي در منطقه است. وی افزود : تاکنون 50 تابلوي دوستدار محيط زيست با هزينه‌اي بالغ بر 350 ميليون ريال در منطقه نصب و بهره‌برداري شده است که افزون بر تبليغات زيست محيطي براي تبليغات اداره زيباسازي نيز مورد استفاده قرار گرفته است .

منبع:خبرگزاری شهر

نوشته شده توسط مونا بختیاری در پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ |

مرتضی گلپور: مدیر کل دفتر امور منابع جنگی سازمان جنگلها و مراتع کشور گفت : در برنامه پنجم توسعه 61 هزار میلیارد تومان برای ساختن 600 سد در کشور اختصاص داده شده است که در صورت ساخته شدن این سدها از ایران جز بیابان نخواهد ماند.

 

دکتر پیمان یوسفی آذر با بیان این مطلب افزود : ساخت این تعداد از سد بر روی رودخانه های کشور، نه تنها سفره های آب زیرزمینی را نابود خواهد کرد، بلکه اراضی کشاورزی را نیز به زیر آب برده و رودخانه ها را نیز خشک خواهد کرد. وی تصریح کرد : واقعا این چه بینشی است که پول نفت را در توده های سیمانی به نام سد ها هزینه و مدفون می کنیم؟
مدیر کل دفتر امور منابع جنگی سازمان جنگلها و مراتع کشور با بیان اینکه ساختن این تعداد سد مدفون کردن پولها و منابع کشور در پشت انبوهی از سیمان است که به هیچ دردی نمی خورند، خاطر نشان کرد : تمامی این سدها بعد از گذشت 20 یا 30 سال، یا از رسوبات پر خواهند شد و یا نابود شده و از حیز انتفاع خارج خواهند شد.
این مقام مسئول در سازمان جنگل ها و مراتع کشور به منابع جنگلی و مزیتهای حاصل از این عرصه ها پرداخت و تاکید کرد : این در حالی است که در صورت توسعه عرصه های طبیعی و جنگلی و صرف هزینه این سد ها در جنگل ها، می توان از این عرصه ها در تولید آب، توسعه اکو توریسم و همچنین توسعه گیاهان دارویی بهره گرفت.
وی افزود : جنگل ها به دلیل توانایی عظیمی که در تولید آب و جلوگیری از فرسایش خاک دارند، ثروتی عظیم برای هر کشور قلمداد می شوند، ولی متاسفانه هنوز در ایران هیچ توجهی به پتانسلهای جنگل ها و مراتع و ضرورت و بازگشت فراوان سرمایه گذاری در این منابع طبیعی نشده است.

بهتر نیست تجدید نظر کنیم؟؟؟

خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران

نوشته شده توسط آریانا در پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ |


ایرن:مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از اجرای 60 درصد پروژه کنار گذر انزلی به صورت پل هوایی سرپوشیده خبر داد.

 

"کامران زلفی نژاد" با اعلام این خبر گفت:

 با رایزنی اداره محیط زیست گیلان، به منظور حفظ محیط زیست تالاب انزلی و ادامه تبادلات جریان آب آن 60 درصد از این مسیر را که از رودخانه عبور می کرد، پیمانکار پروژه احداث قبول کرد این مسیر در قالب پل هوایی سرپوشیده اجرا شود.
وی اضافه کرد :بر این اساس از 2.8 کیلومتر این پروژه حدود 1.8 کیلومتر آن در قالب پل هوایی سرپوشیده اجرا خواهد شد همچنین در آن بخش از شن ریزهای صورت گرفته که مانع از تبادلات تالابی بین بخش بالادست و پایین دست تالاب انزلی می شود آبراه هایی به فواصل مختلف ایجاد شود تا امکان تبادل آب بین این بخش ها فراهم می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: طی این هفته محل احداث آبراه ها و همچنین اجرای پروژه کنارگذر در قالب تونل هوایی به پیمانکار ابلاغ خواهد شد.
زلفی نژاد افزود : با اعمال این تغییرات و اجرای پروژه کنار گذر بصورت پل هوایی سرپوشیده خطر پروژه مذکور برای محیط زیست تالاب انزلی به حداقل خواهد رسید.
ساخت کنارگذر انزلی از سال 1377 آغاز شد و قرار بود در مدت چهار سال به بهره برداری برسد اما در سال 1379 در حالی که به گفته مجریان 19 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و 14 میلیارد ریال برای آن هزینه شده بود، با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست متوقف شد.
به اعتقاد مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست ساخت این جاده با طرح اولیه آن نه تنها حیات تالاب بین المللی انزلی را با خطر نابودی مواجه می سازد بلکه امکان مهار سیلاب ها از سوی تالاب را از بین برده و برای مردم منطقه خطرآفرین می شود.
به گفته کارشناسان، ساخت کمربندی از مسیر فعلی موجب خشک شدن بخش هایی از تالاب انزلی، پسروی آب تالاب به طرف شهر صومعه سرا و به هم خوردن کریدور تاریخی مهاجرت پرندگان از شمال کره زمین به جنوب آن خواهد شد. از این رو سازمان حفاظت محیط زیست از ادامه فعالیت این طرح در سال 79جلوگیری کرد و به دنبال آن تصمیم گیری درباره اجرای این طرح از سطح استانی به وزارت راه وترابری و سازمان حفاظت محیط زیست و حتی به دو رئیس جمهور انتقال یافت.
از آن زمان جاده کنارگذر انزلی به دلیل اختلاف نظر کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت راه و ترابری محل مناقشه بوده است.

 

نوشته شده توسط آریانا در چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ |


نماینده روسی در پروژه تبادل ببر سیبری و پلنگ ایرانی انگیزه روسیه را از تبادل ببر سیبری با پلنگ ایرانی، احیای نسل پلنگ قفقاز برای بازی‌های المپیك ۲۰۱۴ روسیه خواند وافزود: پلنگ ایرانی نماد بازی‌های المپیك ۲۰۱۴ روسیه است.

رئیس شركت بازرگانی روسیه درایران در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در حاشیه مراسم تحویل ببر سیبری به ایران در مورد انگیزه روسیه از تبادل ببر سیبری با پلنگ ایرانی به خبرنگار ایلنا گفت: به‌خاطر میزبانی روسیه در المپیك ۲۰۱۴، كشور روسیه به فكر احیای نسل پلنگ قفقاز افتاد چرا كه پلنگ ایرانی نماد بازی‌های المپیك ۲۰۱۴ روسیه است.

او در مورد اینكه آیا پلنگ ایرانی قدرت تحمل آب و هوای روسیه را دارد گفت: منطقه سوچی در روسیه كه میزبان المپیك ۲۰۱۴ است دارای شرایطی همانند زیستگاه پلنگ در ایران است.

رئیس شركت بازرگانی روسیه درایران در پاسخ به اینكه پیشنهاد اولیه این تبادل از طرف روسیه بوده است یا ایران؟ گفت: این اهمیت ندارد كه چه كسی ابتدا پیشنهاد تبادل داده است، مهم این‌است كه توافق بین ایران و روسیه صورت گرفت و معامله انجام شد.

منبع: سایت آفتاب

معامله ؟؟؟!!!

آیا واژه ی معامله در مناسبات زیست محیطی شما را به یاد سود و زیان تجار نمی اندازد؟؟؟حالا در این به اصطلاح معامله ایران سود برد؟؟؟؟!!! قضاوت با خودتان)

 

نوشته شده توسط مونا بختیاری در سه شنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۹ |
بحث جنجالي اين روزها؛ ببر مازندران احيا ميشود يا خير؟ بررسي توجيهات موافقان و مخالفان اين طرح:

چرا موافق؟

هوشنگ ضيائي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس درباره انتخاب ببر سيبري براي احياي ببر مازندران توسط سازمان محيط زيست و انتقادات مطرح شده در اين زمينه، گفت: مطالعاتي که توسط انستيتوهاي سرطان‌شناسي آمريکايي بر روي 20 نمونه پوست ببر مازندران صورت گرفته است نشان مي‌دهد تنها يک اختلاف جزئي با هم دارند و از نظر ژنتيکي خيلي شبيه هم هستند.

وي در پاسخ به اين پرسش که ببرهاي سيبري چگونه مي‌توانند زيستگاه ميانکاله را حفظ کنند؟ اظهار داشت: 70 درصد اين زيستگاه توسط دامداران، دام ها و گله‌ها اشغال شده است و شکارچيان زيادي در منطقه به صورت غير مجاز حضور دارند؛ با وجود اين مشکلات قرار است به گفته رئيس سازمان محيط زيست بودجه‌اي براي خروج دامداران از اين منطقه اختصاص داده شود.

وي ادامه داد: در حال آماده سازي 35 کيلومتر آخر جزيره هستيم و تعدادي مرال نيز قرار است به عنوان غذاي ببرها در منطقه رهاسازي شود. ضمن اينکه گراز هم به تعداد زيادي در اين منطقه وجود دارد.
ضيائي در رابطه با نحوه رهاسازي ببرها در منطقه ميانکاله تأکيد کرد: اين‌گونه تصور نکنيد که فردا ببرها را در منطقه رها مي‌کنيم بلکه آنها بايد توليد مثل کنند و سپس زيستگاه نيز آماده شود؛ امکان دارد 5 سال طول بکشد تا همه شرايط محيا شود.

چرا مخالف؟

دکتر اسماعيل کهرم درباره ادامه حيات اين دو قلاده ببر منتقل شده به ايران گفت: به علت اينکه ببرهاي منتقل شده به ايران سن کمي دارند و بين 4 تا 5 ساله هستند امکان مرگ و مير آنها کم است از طرف ديگر اين ببرها از ابتدا نيز طبيعي نبوده‌اند و در اسارت مي‌زيستند.
اين کارشناس بين‌المللي حيات وحش ادامه داد: اگر اين دو قلاده ببر در حيات‌وحش بودند به راحتي در يک محيط فنس‌کشي شده دوام نمی آوردند.

وي درباره قرارداد 5 ساله سازمان محيط زيست با روس‌ها براي احياي ببر مازندران در منطقه ميانکاله در استان گلستان اظهار داشت: سازمان محيط زيست با انتقال ببرها به ميانکاله مي‌خواهد ببر مازندران را احيا کند در حالي که ببر در قفس و اسارت احيا نمي‌شود و اگر حيواني در قفس افتاد ديگر وحشي نيست.

دکتر محمود کرمي استاد محيط زيست: اصالت اين ببرها نامشخص است و احتمال اينکه بتوان از دو گونه ببر سيبري ببر مازندران را احيا کرد بسيار ضعيف است. وي در ادامه افزود: در صورتي‌که شرايط لازم براي احياي ببر مازندران فراهم باشد بايد محل زيستگاه اين 2 قلاده ببر را کاملاً‌کارشناسي‌شده انتخاب کرد.

کرمي تصريح کرد: به علت فقدان طعمه‌ها در منطقه ميانکاله اين نگراني وجود دارد که ببرها به سمت دام‌هاي محلي حمله‌ور و مشکل‌ساز شوند.

کامبيز بهرام سلطاني با انتقاد از مبادله پلنگ و ببر ميان ايران و روسيه افزود: براي اينکه گونه اي دوباره احيا و يا حفظ شود، به جمعيت پايه احتياج است که قادر به توليد مثل باشد و بتواند بقاي گونه را حفاظت کند. در خصوص گربه سانان بزرگ حداقل بين 200 تا 300 قلاده جمعيت پايه احتياج است که بتواند زاد و ولد کنند. پس چگونه مي شود با 2 قلاده ببري که در باغ وحش رها کرده اند، به اين مهم دست يافت؟ اين دو ببر آمور که از روسيه وارد ايران شده اند، به احتمال زياد از بين مي روند.

منبع: خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران
(متن کامل را از لینک به منبع بخوانید)

حال بايد منتظر نتيجه بمانيم... اما اميدواريم كه اين پروژه با موفقيت انجام شود تا وقت و انرژي و هزينه‌هاي كشورمان هدر نرفته باشد. مگر جز اين است كه همگی سربلندي ايرانمان را مي خواهيم؟؟؟؟؟

نوشته شده توسط مهسا مولا در یکشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۸۹ |